Vršnjačke grupe u sklopu projekta: “Kognitivno-bihevioralni tretman za djecu sa nasilnim oblicima ponašanja”

Untitled-2

U sklopu projekta ”Kognitivno-bihevioralni tretman za djecu  sa nasilnim oblicima ponašanja”, koji se već treću godinu zaredom sprovodi na području Kantona Sarajevo,  u četiri osnovne škole  sa područja Općine Novi Grad i Općine Novo Sarajevo, organizovane su Vršnjačke grupe podrške kao dio šire ”antibullying” inicijative.

S obzirom n20170408_114310-mina to da se ”bullying” incidenti uglavnom dešavaju pred vršnjacima, jedna od najvažnijih strategija za prevenciju vršnjačkog nasilja, svakako jeste aktivno uključivanje učenika u  ovaj problem i osiguravanje učešća i intervencije posmatrača kroz pokušaj zaustavljanja bullyinga, kad se ono primjeti.

Vršnjačke  grupe podrške za cilj imaju obezbjeđivanje direktne podrške žrtvama vršnjačkog nasilja,  skretanje pažnje cijele školske zajednice na problem nasilja među djecom i mladima, kao i organiziranje školskih događaja  i radionica koje će promovisati pozitivne vrijednosti  i kreirati klimu ”brige” unutar školske zajednice koja  ne toleriše nasilje i  koja je sigurno okruženje za sve u nju uključene.

Svi članovi grupe vršnjačke podrške su prošli 15 edukativnih radionica, u toku kojih su imali priliku  da se detaljnije upoznaju sa  problemom nasilja među djecom i mladima, faktorima koji doprinose njegovom javljanju, kao i mogućnostima direktne i indirektne intervencije  u pojedinačnim slučajevima.  Također su prošli edukacije vezane za unapređenje vlastitih komunikacijskih vještina i medijacije odnosno vještine uspješnog rješavanja konflikata.

Uključenost mladih i zajednički rad sa 20170315_140538-minnastavnicima u rješavanju ovakvih problema,  u očima učenika daje veći značaj istima, direktno ih potičući na stvarne promjene,  i doprinoseći  stvaranju integrisanijeg školskog okruženja koja će pružiti siguran okvir za razvoj mladih ljudi.

U projektu učestvuju škole OŠ ”Džemaludin Čaušević”, OŠ ”Čengic vila I”, OŠ ”Avdo Smajlović i OŠ ”Fatima Gunić”.

Projekat je podržan od strane In fondacije – fondacije za unapređenje socijalne uključenosti djece i mladih u BiH.

Maja Alihodžić, MA Psihologije

Koordinator projekta